VYBÍRÁME ŠTĚNĚ

Aktuality
Hlavní strana
Standard plemene
Proč mám pyrenejce
Cena štěněte
Vybíráme štěně
Štěňata
Odchovy
Naši psi
Naše feny
Videa
DKK,DKL,HDD
Egi a Benny Chorvatsko
Charlie a Egi skola.htm
Příběh Fergany
Příběh Kalifornie
Příběh Elišky
Vzpomínáme
PF 2009

Jsem moc ráda, že jste najeli i na tuto stránku a chcete si jí přečíst. Pokud jí dočtete až do konce, budu ráda, pokud si uvedené skutečnosti uvědomíte a nekoupíte si štěně jenom z lítosti, protože ho tam nemůžete nechat. Uvědomte si, že si kupujete kamaráda na 10- 13 let a také si uvědomte, že pokud si koupíte štěně ze špatných podmínek, podporujete tím nezodpovědného chovatele a zodpovědné chovatele tím poškozujete.

 

Několik rad při výběru štěňátka pyrenejského mastina.

 

1. Zvolili jste si pyrenejského mastina? Gratuluji Vám, protože to znamená, že jste se rozhodli pro určité vlastnosti a typ psa, který se nejlépe hodí do Vaší rodiny a vyhovuje Vašemu životnímu stylu. Povaha pyrenejského mastina hraje velmi důležitou roli. Štěně nesmí být nikdy bázlivé ani agresivní. Neberte si bázlivé nebo příliš agresivní štěně a zejména ne nedůvěřivé. Nedejte se při výběru ovlivnit sentimentalitou nebo soucitem. Budete-li pozorovat štěňata ve vrhu, na první pohled zjistíte, že je to velmi dynamická štěněcí smečka. Je důležité se naučit rozeznat "zdravé" štěně podle vzhledu a pohybu. Štěně pyrenejského mastina musí být hravé, přátelské, nebojácné, temperamentní a nesmí se bát potencionálních zájemců o štěňátko. Dobře socializované štěně, odchované v rodinném prostředí, které přichází do kontaktu s různými podněty - vysavač, televize, sekačka na trávu atd. a i s lidmi se nemá čeho bát, pokud nemá nějakou špatnou zkušenost. Je to jako malé dítě, které jde do všeho bez strachu a začne si dávat pozor, až když si nabije pusinu nebo má nějakou špatnou zkušenost.

Myslím, že je dnes již samozřejmostí ( hlavně u málopočetného plemene jakým PM je), aby se zájemce o štěně klidně jel podívat dopředu na povahu rodičů ( někdy pouze matky, pokud chovatel nemá krycího psa doma), protože povaha hraje velkou roli. Také si při prohlídce rodičů může zkontrolovat podmínky ustájení psů a prostory na odchov štěňat. Naši psi mají k dispozici obrovskou zahradu. Máme dva velké výběhy a v nich veliké zastřešené kotce a boudy kam se mohou psi schovat při nepříznivém počasí. Štěňata první měsíc odchováváme uvnitř domu ( v obýváku) pro lepší kontrolu a socializaci a poté se navykají na pobyt venku ve výběhu a na zahradě, kde přicházejí do kontaktu i s dalšími psy a i s malým plemenem.

Samozřejmě vítáme i nezávaznou návštěvu štěňat ( ale nejdříve mezi 3-4 týdnem ). V tomto věku jsou již štěňata komunikativní, hravá a začínají se již projevovat povahové vlastnosti mezi štěndy. Také v tomto věku, když se zájemce rozhodne pro štěně, si teprve beru zálohu. Zálohy si bere většina chovatelů, je to normální, ale nikdy bych nesložila zálohu na něco, co není narozené, nebo jsem neviděla. I když je pravda, že cizinci a i někteří majitelé z ČR, kteří bydlí dál , mě zálohu složí na účet, já posílám pravidelně fotografie ( ty dávám i průběžně na stránky a i s videem) takže mají přehled jak štěnda prospívají.

Na dospělé psy je možné se k nám přijet podívat kdykoli. Je ale lepší se domluvit na termínu, abych byla doma, i já mám občas nějaké povinnosti mimo dům a zahradu :-).

Pokud Vám chovatel z nějakých důvodů ( nejčastější odpověď je, aby jste nepřinesli nákazu) nebude chtít dospělé psy a pak štěňata ukázat, tak asi něco nebude v pořádku. Pokud mám svoje psy správně živené, v dobrém zdravotním stavu, správně očkované, odčervené, socializované, v odpovídajících podmínkách, tak nemám důvod co skrývat a čeho se bát, ani nákazy ne. Navíc bych ani já, ani moje rodina nikam nesměla, nikdo by k nám nesměl na návštěvu, nesměla bych na výstavy, na veterinu, prostě nikam, abych si náhodou nákazu nepřivezla. Takže to je dle mě, jen hloupá a ničím nepodložená výmluva.

Také si nedokážu představit, že bych si nemohla vybrat štěně sama, podle jeho povahy, která mě bude vyhovovat a neviděla bych rodiče dopředu. Já než jsem si koupila prvního mastina, tak jsem si chovatele objela viz moje povídání- proč mastina.

Další věc, která je myslím si dost důležitá jsou různé zdravotní výsledky a testy. Setkávám se s tím, že na stránkách jsou uvedené např. DKK 00, ale pak když člověk vznese dotaz na poradce chovu a zeptá se, tak zjistí, že informace se nezakládají na pravdě. Takže pokud chcete vědět výsledky RTG kyčlí, tolik diskutovanou a dost problematickou dysplazii ( u hodně plemen) a chovatel nemá na stránkách originál výsledky, tak si je nechte předložit, nebo dopředu kontaktujte

www.moloss.cz  paní poradkyni chovu paní Ohlídalovou nebo www.kchmpp.cz poradce chovu paní Jeníkovou. Obě poradkyně Vám výsledky daných psů určitě sdělí.

Další informace jsou ohledně zubů, varlat, paspárků a barvy, podrobnější popis najdete ve standardu.

2. Barva: základní barva bílá, vždy s dobře utvářenou maskou ( to znamená, že maska jde přes obě oči, někdy je mezi maskou menší nebo větší bílá lysinka). Někdy jsou na těle psa nepravidelně rozmístěné ostře ohraničené skvrny stejné barvy jako maska. Uši jsou vždy skvrnité. Tříbarevné nebo čistě bílé exempláře jsou nežádoucí. Špička ocasu a spodní části končetin jsou vždy bílé.  Výhodou je ostré ohraničení skvrn. Srst by měla být od kořínků co nejsvětlejší, v ideálním případě zcela bílá. Nejvíce ceněné barvy jsou (v pořadí oblíbenosti) čistě bílá (sněhově bílá) se středně šedými, intenzivně zlatožlutými, hnědými, černými, stříbřitě zbarvenými, světle béžovými, pískově zbarvenými nebo žíhanými skvrnami. Nežádoucí jsou červené skvrny a bílo-žlutá základní barva.

3. Chcete výstavního psa nebo domácího mazlíčka? Pokud uvažujete o výstavách a budoucím chovu měli by jste si všímat zubů štěněte. Vždycky si prohlédněte chrup vybraného štěněte, abyste se ujistili, že nemá předkus ani podkus. Pokud uvažujete o výstavách tak štěně musí mít nůžkový skus, v dolní a horní čelisti mezi špičáky musí být šest řezáků. Pokud chybí nějaký zoubek, nebo skus není ideální zapomeňte na výstavy a uchovnění v budoucnu. Pokud chcete pouze štěně na mazlení a gauč a nemáte výstavní a chovatelské ambice, tak nesprávný skus a chybějící zoubek štěněti nevadí a takové štěně by Vám měl chovatel nabídnout se slevou. Tuto skutečnost by měl popsat v kupní smlouvě, aby se předešlo případným dohadům.

 

U pejsků musí být obě varlátka sestouplá a hmatatelná v šourku. Ale je velice důležité, pokud s pejskem plánujete výstavy a budoucí chov, varlátka do věku 3-4 měsíců, 2-3x týdně zkontrolovat. U štěněte není uzavřen tříselný kanál a mohlo by se Vám stát, že varlátko, které není ustálené se vtáhne do tříselného kanálu a ten ho uskřine. Pokud budete pejska pravidelně kontrolovat, tak se vyhnete zklamání, že nemůžete na výstavy.

Dále by jste si měli zkontrolovat paspárky na zadních nohách. U většiny psích ras jsou paspárky nežádoucí, ale u pyrenejského mastina je tomu právě naopak. Standard říká - Jednoduché nebo dvojité paspárky mohou také chybět; mohou se také amputovat. Při stejné kvalitě psů se dá přednost psům s dvojitými paspárky.

To znamená, že pokud uvažujete o výstavách, mělo by mít štěně dvojité paspárky.

4. Myslíte si, že je to moc věcí, kterých by jste si měli všímat při výběru štěněte? Tak si alespoň zapamatujte, že štěně má vypadat jako dobře živené, ale nesmí mýt velké bříško ( a hubené tělíčko), které napovídá, že může být napadené červy nebo nesprávně krmené, případně obojí. Tělíčko musí být pevné, těžké přiměřeně ke stavbě těla. Kůže na bříšku musí být růžová a čistá, bez vyrážky nebo stop škrábání. Ouška musí být také čistá bez zápachu, který signalizuje případný zánět. Pokud má štěňátko zánět v oušku už jako miminko, budete ze zánětem v uších bojovat po celý jeho život. Určitě by nemělo téci z nosu a očí a nemělo by mít průjem. Dále by mělo štěně vyrůstat v těsném kontaktu s rodinou chovatele, mělo by být drženo v čistotě a v žádném případě nesmí být štěňátko špinavé, nesmí být cítit močí a exkrementy. Malé psí miminko musí vonět tvz. štěnětinou, asi jako, když malá lidská miminka voní miminkovsky.

Samozřejmě si také musíte uvědomit, že štěně v 8 týdnech je malé, má jenom výstavní předpoklady, bude také hodně záležet na Vás, na výchově od Vás, na krmení, zátěži, péči atd. a i tak se může přihodit cokoliv. Štěně je živý organismus, který se vyvíjí a utváří věkem. Zodpovědný chovatel Vás na vše upozorní a vysvětlí, že se snažil udělat vše pro pohodový život odchovaného štěněte, ale i nového majitele.

Ohledně krmení a zhruba váhy štěněte

Štěňata průměrně při porodu mají 500-900 g, záleží na tom kolik jich je ve vrhu ( málo početné vrhy mívají těžší štěňata) a v době odběru na 8 týdnech mívají mezi 10-15 kg. Také zde záleží i na pohlaví štěněte, fenky jsou většinou lehčí. Setkala jsem se s tím, že jsem viděla na jiných stránkách psanou váhu 17 kg na 6 týdnech. Když si vezmu váhu při narození a průměrné přírůstky, tak si myslím, že taková váha je moc ( pokud by opravdu byla) už jenom z důvodu velké váhy na nevyvinuté kyčle štěněte. Viz-články o DKK a jeho vzniku a příčinách.

Štěně při odběru by mělo být starší 7 týdnů ( my dáváme štěňata na ukončeném 8 týdnu pro lepší socializaci), musí být očkované a ode mě jde štěně minimálně 4x preventivně odčervené, označené čipem ( tetování jsme naposled použili v roce 2007). Dále od nás štěně dostává kupní smlouvu, passport ( nahrazuje očkovací průkaz) a krmení do začátku, na které je navyklé. Protože průkazy původu tzv. PP nejsou v době okolo osmi týdnů štěněte vystaveny, zasílám je na adresu nových majitelů po jejich obdržení z plemenné knihy ČMKU doporučeně. Samozřejmostí je spousta rad a stálý kontakt s novým majitelem, abych věděla, že se štěňátku dobře daří v novém domově.

Pokud si myslíte,že jsem něco vynechala budu ráda za Vaše příspěvky na můj email nebo telefonujte a budu se snažit i nadále Vám se vším pomoci a poradit.